معرفی کرکره اتوماتیک (کرکره برقی یا هوشمند)

دربی به صورت کرکره ای که به صورت اتوماتیک و توسط ریموت کنترل، کنترل می شود. موارد استفاده عمدتا در درب مغازه ها، درب فروشگاه های کوچک و بزرگ، درب پارکینگ، درب سالن ها، درب انبارها، درب سیلوها، درب اماکن صنعتی، درب کارگاه ها و کارخانه ها

انواع سیستم های مختلف کرکره اتوماتیک

۱- سیستم سنترال یا مرکزی (MC) :

در این سیستم موتور در وسط و روی شفت (لوله ای که تیغه های کرکره دور آن و کاسه فنرهای متصل به آن می پیچند) قرار می گیرد و موجب گردش آن می شود. شفت در این سیستم با چند عدد کاسه فنر ادغام شده است. کاسه فنرها عامل کمکی به موتور برای بالا و پایین کردن تیغه ها هستند. این سیستم یک سیستم قدیمی ست که اکنون جای خودش را به سیستم توبولار و ساید داده است.

معایب این سیستم:

_ به دلیل استفاده از کاسه فنر دور شفت، قطر فضای لوله شکلی که تیغه ها دور آن می پیچند بزرگ بوده و در نتیجه رول کامل تیغه ها حجم بیشتری نسبت به دو سیستم دیگر اشکال می کند.

_ در این سیستم مشکل شکستن فنر (که داخل کاسه فنرها قرار دارد) وجود دارد که در صورت شکستن باید تعویض یا تعمیر شود. در ۲ سیستم دیگر ما اصلا فنری نداریم که بخواهد بشکند.

_ برای نصب سیستم باید قبلا فنرها کوک شوند.

_ نصب و ارائه خدمات برای کرکره های اتوماتیک مبتنی بر این سیستم سخت تر و وقت گیر تر می باشد. در حالی که ۲ سیستم دیگر ساده تر می باشد.

۲- سیستم توبولار (Tubular) :

در این سیستم موتور به شکل یک استوانه با طول حدود ۵۰-۶۰ سانتی متر است که از یک طرف شفت (در این سیستم فقط شفت داریم و خبری از کاسه فنرهای دور شفت نیست، یعنی فقط یک لوله که تیغه ها مستقیما دور همان می پیچند)، داخل لوله شفت شده و به وسیله پیچ به آن محکم و ثابت می شود. قسمت متحرک موتور که همان قسمت فرورفته در شفت می باشد، شفت را به گردش وا می دارد و در نتیجه تیغه ها بالا یا پایین می شوند. این سیستم برای درب های با مساحت کوچک تا متوسط و در واقع درب های با وزن کم تا متوسط کاربرد دارد.

اجزای اختصاصی این سیستم شامل موارد زیر است :

  • موتور توبولار : که متفاوت با موتور دو سیستم دیگر است. هم در شکل و هم در جا و نحوه بسته شدن و کار کردن.
  • شفت : قطر شفت در ۳ سیستم به صورت زیر است:

سیستم ساید > سیستم توبولار > سیستم سنترال

  • دو عدد پلیت
  • یاتاقان
  • اندکپ
  • ستاره ای

در این سیستم برعکس سیستم سنترال که شفت ثابت بود و تکه متحرک کاسه فنرها چرخش داشتند، شفت امکان چرخیدن دارد. در واقع قسمت متحرک موتور که بخش اعظم موتور نیز می باشد داخل شفت می رود و به وسیله پیچ به شفت محکم و ثابت می شود. وقتی موتور کار می کند و در نتیجه قسمت متحرک موتور شروع به چرخیدن می کند، همراه با خود شفت را نیز می چرخاند. در اینجا دیگر خبری از کاسه فنرها نیست. تیغه ابتدایی مستقیما روی شفت پیچ می شود. وقتی موتور کار می کند قسمت متحرک آن در یک جهت شروع به چرخیدن می نماید. همراه با خود شفت را نیز که به آن پیچ شده می چرخاند. در نتیجه تیغه ابتدایی و همراه با آن سایر تیغه ها که به آن تیغه ابتدایی سوار شده اند شروع به رول شدن دور شفت می کنند یا از حالت رول شده باز می شوند. در اینجا چون کاسه فنر وجود ندارد حجم رول تیغه ها به دور شفت کمتر از سیستم سنترال می باشد.

اما شفت برای چرخیدن حول محور وسط خود لازم هست روی تکیه گاهی قرار بگیرد. برای این کار دو عدد پلیت در دو سمت بالای کرکره به وسیله آهنگری و جوشکاری کاملا محکم و ثابت می شوند. در واقع به نوعی جایگزین ناودانی ها در سیستم سنترال هستند. به یکی از این پلیت ها قطعه ای به نام ستاره ای پیچ می شود. سپس برآمدگی سمت ثابت موتور داخل سوراخ ستاره ای قرار گرفته و با پین ثابت می شود، اما سمت دیگر شفت قبل از اینکه شفت را روی پلیت ها سوار کنیم، در سمت دیگر شفت که خالی ست (یک سمت، موتور فرورفته) قطعه ای به نام اندکپ قرار می دهیم. به انتهای میله اندکپ نیز یک قطعه به نام یاتاقان که دارای بلبرینگ می باشد متصل می کنیم. حالا وقتی شفت را روی پلیت ها بالا بردیم و قسمت ثابت موتور را داخل سوراخ ستاره ای با پین ثابت کردیم، سمت دیگر شفت که در واقع یاتاقان قرار دارد را روی پلیت دوم قرار داده و یاتاقان را به پلیت با پیچ محکم می کنیم. حالا وقتی موتور کار می کند، قسمت ثابت که ثابت و متصل به پلیت می ماند قسمت متحرک شروع به چرخش در یک جهت می نماید. در نتیجه شفت را نیز می چرخاند. اندکپ انتهای شفت نیز داخل یاتاقان شروع به چرخش می کند. در واقع یاتاقان تکیه گاهی برای چرخش شفت شده است.

۳- سیستم ساید یا صنعتی (Side) :

برای درب های با مساحت بزرگ و در واقع درب های سنگین، همچنین برای درهای با تردد زیاد نیاز به موتوری قوی تر از توبولار می باشد که از موتور ساید استفاده می شود. در این سیستم موتور داخل شفت نمی شود بلکه کنار شفت و رول تیغه ها و به موازات آن ها در یک سمت شفت و رول (چپ یا راست) قرار می گیرد. در این سیستم موتور به وسیله چرخ دنده و زنجیر که از یک طرف به موتور وصل است و از طرف دیگر به شفت، موجب حرکت و گردش شفت می شود.

اجزای اختصاصی این سیستم شامل موارد زیر می باشد :

_ موتور ساید : که متفاوت با موتور دو سیستم دیگر است. هم در شکل و هم در جا و نحوه بسته شدن و کار کردن

_ شفت : قطر شفت در این سیستم از قطر شفت در هر ۲ سیستم دیگر بیشتر است.

_ ۲ عدد پلیت : که بزرگ تر از پلیت در سیستم توبولار می باشد. چون موتور ساید نیز باید علاوه بر شفت روی پلیت قرار بگیرد.

این سیستم شبیه سیستم توبولار می باشد. فقط به جای این که موتور داخل شفت فرو برود، کنار شفت و رول تیغه ها و به موازات آن ها در یک سمت قرار می گیرد. در این جا چرخش موتور توسط چرخ دنده و زنجیر از موتور به شفت هدایت می شود.

 

 

اجزا و قطعات مشترک در هر ۳ سیستم

#تیغه ها: 

جنس: آلومینیم، گالوانیزه و نانو کامپوزیت

در حال حاضر از جنس آلومینیم بیشتر استفاده می شود.

پل: بدون پل، ۱ پل، ۲ پل

پل داخل تیغه در واقع استحکام تیغه را بیشتر می کند.

اندازه: ۴۵، ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰ میلی متر

در حال حاضر تیغه ۸۰ مرسوم می باشد.

رنگ: انواع طیف رنگ های پودری الکترواستاتیک کوره ای

۳ رنگ سفید، کرم و نقره ای به صورت فابریک و رنگ شده خود کارخانه سازنده موجود می باشند. ولی سایر رنگ ها از تیغه خام استفاده می شود که باید بر اساس کد رنگ انتخاب شده توسط مشتری در کارگاه ها یا کارخانه های رنگ پودری، رنگ شوند. خصوصیات رنگ به خصوصیات رنگ پودری استفاده شده بستگی دارد.

انحنا: تخت یا قوس دار

در حال حاضر معمولا از مدل قوس دار استفاده می شود که به راحتی دور شفت و رول تیغه ها، رول می شود.

پانچ: پانچ دار یا بدون پانچ

این امکان وجود دارد که روی تیغه سوراخ هایی به شکل دایره یا مستطیل ایجاد کرد و در نتیجه سمت دیگر کرکره زمان بسته بودن قابل دیدن باشد. معمولا تیغه پانچ دار به صورت تک جداره می باشد.

#تیغه انتهایی:

معمولا برای اینکه تیغه آخر بیشتر در معرض ضربه قرار دارد، همچنین در بعضی موارد افراد مایل اند روی کرکره برقی قفل هم بزنید از تیغه انتهایی استفاده می کنیم. تیغه انتهایی محکم تر از بقیه تیغه هاست، به علاوه اینکه تخت می باشد نه قوس دار.

#لاستیک انتهایی:

به تیغه انتهایی یا آخرین تیغه سوار می شود. خاصیت الاستیک آن باعث می شود وقتی تیغه ها به انتها و روی کف زمین رسیدند، ضربه توسط این لاستیک کنترل شود. به علاوه به دلیل وجود آب و کثیفی در کف زمین، آب و کثافت به تیغه ها نخورند.

#کپس:

در دو سمت هر تیغه قرار می گیرد. در واقع نوعی نگه دارنده می باشد تا تیغه ها نسبت به هم چپ یا راست نروند.

# ۲عدد ریل به همراه واشر مویی:

در دو طرف کرکره قرار می گیرند و تیغه ها داخل آن ها حرکت می کنند. در واقع تیغه ها را نگه می دارند تا در یک مسیر مشخص بالا و پایین بروند. جهت جلوگیری از خش برداشتن تیغه ها، داخل هر ریل واشر مویی به کار رفته که بافت نرمی را در لبه های ریل فراهم می کند تا تیغه ها هنگام بالا و پایین رفتن خش برندارند. رنگ ریل ها معمولا هم رنگ تیغه ها انتخاب می شود.

#برد یا رسیور یا کنترل باکس:

کنترل کرکره اتوماتیک با این قسمت می باشد.

امکانات برد:

سوکت چشمی: بعضی ها ندارند یعنی قابلیت نصب چشمی برای آن ها وجود ندارد.

سوکت فلاشر: بعضی ها ندارند یعنی قابلیت نصب فلاشر (چراغ چشمک زن) برای آن ها وجود ندارد.

سوکت موتور: که همگی دارند و سیم های موتور به آن وصل می شود.

سوکت برق: برق برد و سایر اجزای الکتریکی کرکره اتوماتیک را تامین می کند.

دکمه Time: زمان کارکرد موتور و Autoclose (بسته شدن اتوماتیک) را می توان با آن تنظیم کرد.

دکمه Lrn: برای ست کردن ریموت ها یا حذف آن ها.

دیپ سوئیچ ها: بعضی بردها ۳ عدد دیپ سوئیچ (یا دکمه ۲ حالته on و off) دارند و بعضی ندارند:

_دیپ سوئیچ Autoclose: برای on و off کردن حالت Autoclose استفاده می شود. اگر روی on باشد وقتی کرکره بالا رفت به طور خودبه خود پس از یک زمان مشخص قابل تنظیم پایین می آید. Autoclose بیشتر برای جاهایی مثل پارکینگ ها کاربرد دارد که فرد پس از داخل کردن یا خارج کردن ماشینش انتظار دارد درب خود به خود بسته شود. در جاهایی مثل درب مغازه ها به این گزینه نیاز نداریم.

_دیپ سوئیچ (L / R) : برای تغییر جهت چرخش موتور می باشد. اگر وضعیت آن را تغییر دهیم، اگر با زدن دکمه ریموت کرکره بالا می رفت از این به بعد با زدن دکمه کرکره پایین می رود و بالعکس. در واقع جهت حرکت کرکره برعکس می شود.

_دیپ سوئیچ (CH/4CH) : وقتی روی حالت CH1 باشد از ریموت های ست شده روی برد می توان برای باز و بسته کردن فقط یک کرکره استفاده کرد. ولی در حالت CH4 می توان از هر دکمه ریموت برای باز و بسته کردن یک کرکره مجزا استفاده کرد. کارکرد آن برای زمانی ست که مثلا شما ۴ عدد کرکره دارید و دوست دارید برای کنترل آن ها از یک ریموت استفاده کنید نه ۴ ریموت.

# ۱ جفت چشمی:

اگر می خواهیم از چشمی استفاده کنیم باید از بردی استفاده کنیم که امکان اتصال چشمی را داشته باشد. برای جاهایی مثل پارکینگ ها کاربرد دارد و برای جاهایی مثل مغازه ها استفاده نمی شود. کار چشمی ها به این صورت می باشد که در زمانی که کرکره در حال پایین آمدن می باشد، هر زمان کسی یا چیزی جلوی آن قرار بگیرد یا از جلوی آن ها رد شود، کرکره می ایستد و سپس تا آخر بالا می رود. این خصوصیت برای این می باشد که اگر کسی یا چیزی زیر کرکره باشد، کرکره روی او پایین نیاید.

#فلاشر:

در واقع یک چراغ چشمک زن می باشد که زمانی که کرکره در حال باز شدن یا بسته شدن می باشد کار می کند. در جاهایی مثل پارکینگ ها کاربرد دارد و در جاهایی مثل مغازه ها استفاده نمی شود. کارکرد آن هم به این صورت است که مثلا وقتی کسی از دور دکمه ریموت را می زند که درب کرکره ای پارکینگ باز شود مطمئن شود که دکمه ریموت فرمان باز شدن را به برد داده است و درب در حال باز شدن می باشد. در نتیجه وقتی از فاصله مشخصی دکمه را بزند تا برسد جلوی درب، درب کاملا باز شده و بدون توقف می تواند وارد پارکینگ شود.

#ریموت یا فرستنده:

به وسیله دکمه های ریموت می توان کرکره اتوماتیک را کنترل کرد. ریموت باید با برد ست شود.