قفل برقی

امروزه قفل های برقی برای هر دربی، مدل خاص خود و شرایط نصب خاص خود را دارد. در قدیم برای درب های ورودی آپارتمان از قفل های زنجیری استفاده می شد. ولی با گذشت زمان، امروزه در کمتر ساختمانی اینگونه قفل ها نصب می شود و همه به دنبال قفل های مگنتی هستند.

معایب قفل های زنجیری

رگلاژ زنجیر خیلی زود به هم می خورد و یا سیم برق آن چون به صورت روکار نصب می شد، گاهی اوقات قطع می شد و در معرض خطر بود. به همین دلیل مردم دنبال قفل هایی بودند که همزمان هم کار قفل کلیدی و هم قفل زنجیری را انجام دهد که با پیدایش قفل های مگنتی این مشکل برطرف شد.

این قفل ها در مدل های حیاطی، کله گاوی با ضامن و بدون ضامن موجود می باشد.

قفل برقی ضامن دار

در مکان هایی نصب می شود که درب شیشه ای نیست و یا حالت نرده ای نباشد، یعنی کسی نمی تواند از بیرون دست دراز کند و ضامن را فشار دهد.

قفل برقی بدون ضامن

این قفل ها در مکان هایی کاربرد دارد که درب نرده ای است و یا درب از شیشه و آهن ساخته شده است، که احتمال شکستن شیشه وجود دارد. در این مواقع یک کلید بر روی دیوار کمی دورتر نصب می شود که با فشار دادن آن درب باز میشود.

قفل برقی حیاطی

این قفل ها از دو قسمت بدنه ی قفل و مادگی ساخته شده اند. برای نصب اینگونه قفل ها ابتدا محل دقیق را علامت گذاری کرده، سپس توسط دریل سوراخ کاری کرده و پیچ کنید. از آنجا که قرقره بر روی مادگی قرار دارد باعث قفل شدن مجدد زبانه می شود، پس در هنگام نصب مادگی دقت کنید که زبانه قفل، دقیقا روبروی قرقره قرار گیرد.

ghofle barghi

از معروف ترین این قفل ها می توان به برند CISA اشاره کرد که ساخت ایتالیا می باشد و شکل آن را در تصویر بالا مشاهده می کنید.

اکثرا نصب این گونه قفل ها را توسط پیچ انجام می دهند و هیچ گونه جوشکاری برای نصب آن بکار نمی برند. در هنگام نصب حتما سیم برق قفل برقی را به صورت توکار و از داخل پروفیل درب عبور دهید، با این کار هم به زیبایی کارتان افزوده می شود و هم احتمال قطع شدن سیم به نزدیک صفر کاهش پیدا میکند و در انتها اگر بر روی درب جک آرام بند نصب کردید و مشاهده کردید که جک توانایی بستن درب را ندارد، می توانید زبانه قفل را کمی نرم تر کنید.

قفل برقی کله گاوی

این قفل ها به شکل بیضی می باشند، نصب اینگونه قفل برقی هم با جوش انجام می پذیرد و هم میتوان از پیچ استفاده کرد ولی از آن جا که این قفل ها بسیار قوی و سنگین هستند بهتر است از جوش برای نصب آنها استفاده شود.

 

ghofle barghi

 

از معروف ترین این قفل ها می توان به برند CISA اشاره کرد که ساخت ایتالیا می باشد و شکل آن را در تصویر بالا مشاهده می کنید، از برندهای ایرانی نیز می توان به یوتاب و کاویان اشاره کرد.

از دلایل محبوبیت این قفل ها می توان به توپی قابل رگلاژ اشاره کرد که اگر قفل برای درب بزرگ یا کوچک باشد می توان با جابجایی توپی قفل را برای درب سایز کرد.

چنانچه بخواهید برای درب اتوماتیک خود نیز قفل برقی نصب کنید فقط می توانید از این نوع استفاده کنید، زیرا اینگونه قفل ها توپی قابل رگلاژ داشته و یا حتی می توانید توپی بیرونی را اصلا نصب نکنید.

توپی چیست؟

توپی همان قسمتی را می گوییم که کلید را در داخل آن انداخته و درب را باز می کنیم. معمولا قفل ها هم از بیرون کلیدخور هستند و هم از داخل، ولی در اینگونه قفل ها توپی از سمت بیرون کلیدخور و قابل رگلاژ و از سمت داخل کلیدخور و غیر قابل رگلاژ هستند.

قفل برقی

نمونه ی نصب شده