درب اتوماتیک چیست

امنیت و راحتی جزو عواملی است که حس نیاز را در انسان پدید می آورد و اگر انسان نیازی را احساس کند بی شک دیر یا زود آن را مرتفع خواهد کرد.

گسترش محصولات دربهای اتوماتیک در ایران با سیستمهای الکترومکانیک صورت گرفت، طراحی این نوع سیستمها به گونه ای است که نه با فشار باد کار می کند (پنوماتیک) و نه با فشار روغن (هیدرولیکی) ! موتور کوچکی که در داخل جک کار شده نیروی خود را به یک گیربکس انتقال داده تا با افزایش قدرت ماردون جک را به گردش در آورد و در نهایت شفت جک با سرعت استاندارد به عقب و جلو حرکت کند.
از جمله مزایای سیستم دربهای اتوماتیک الکترومکانیک ، کوچک بودن اندازه تابلو فرمان و مستقل بودن قسمت مکانیکی و الکترونیکی ، برنامه پذیری عالی و انعطاف کامل دستگاه با محیط نصب ، احتیاج به سرویس بسیار کم و معایب این سیستم استهلاک بیشتر نسبت به سیستمهای هیدرولیکی به دلیل کارکرد چرخ دنده و گیریبکس در جکها ، قدرت محدود و آسیب پذیری سیستم در مقابل فشار بیش از حد است.
دربهای اتوماتیک الکترومکانیکی از لحاظ ایمنی بسیار امن طراحی شده و این سیستم نیز در برابر فشار متقابل بسیار مستحکم است و می توان با یک قفل برقی نفوذ پذیری را به صفر کاهش داد.

درب شیشه ای هالوکس

درب های اتوماتیک از نظر کارکرد

  • درب های اتوماتیک الکترومکانیک که بوسیله چرخ دنده و گیربکس کار می کنند
  • درب های اتوماتیک هیدرولیکی که به وسیله فشار مایعات و فشار روغن کار می کنند
  • درب های اتوماتیک پنوماتیکی که به وسیله فشار گاز یا فشار باد کار میکنند

اصول کارکرد سیستم پنوماتیک به وسیله باد است که فشار باد پیستون های جکها را به حرکت درآورده و این جکها می تواند درب را باز و بسته کند. جکهای پنوماتیک به مانند جکهای هیدرولیکی نقش زیادی در دستگاههای صنعتی دارند و از این رو می توان گفت ابتدا مهندسان برق صنعتی سیستم درب اتوماتیک را ابداع و به صورت گسترده وارد بازار ایران کردند. دلایل موفقیت این سیستم در ایران کم بودن رقیب به دلیل واردات محدود سیستمهای هیدرولیکی و الکترومکانیکی، قیمت بسیار مناسب و مونتاژ داخل بودن این نوع سیستمهای اتوماتیک درب بوده است. اما این مزیتها نتوانست جلوی انقراض این سیستم را بگیرد و ضعفهای بزرگ سیستمهای پنوماتیک ، بار دیگر پنوماتیک را به دستگاههای صنعتی باز گرداند. از جمله ضعف های بزرگ سیستمهای پنوماتیک می توان به حجیم و پر سرو صدا بودن کمپرسور باد ، احتیاج به سرویس ماهانه و بازرسی مکرر ،استفاده از دستگاههای بزرگ صنعتی در تابلو فرمان و در نتیجه بزرگ شدن تابلو فرمان سیستم و در نهایت کارایی بسیار محدود این نوع سیستم اشاره کرد. با ورود گسترده سیستمهای الکترومکانیکی و کم شدن تفاوت قیمت این سیستم با پنوماتیک ، آخرین بازمانده های دربهای اتوماتیک پنوماتیک در حال برچیده شدن هستند

سیستم هیدرولیکی بهترین نوع سیستمهای تولید شده دربهای اتوماتیک هستند زیرا علاوه بر داشتن محاسن سیستم الکترومکانیکی معایب این سیستم نظیر استهلاک و تردد پایین را نیز برطرف کرده است ولی با توجه به قیمت بالاتر این سیستم میزان تردد و ابعاد تعیین کننده ی نهایی نوع سیستم است.

انواع مدل های درب پارکینگ و دربهای اتوماتیک منازل

# درب ریلی اتوماتیک
# درب اتوماتیک دولنگه
# درب اتوماتیک زیر سطحی
# درب اتوماتیک سکشنال یا زیرسقفی
# کرکره اتوماتیک (برقی) یا دربهای اتوماتیک رولاپ

نحوه عملکرد

درب اتوماتیک پارکینگ دولنگه بر اساس تغییر طول بازو کار می کند.
درب ریلی بر اساس نیروی کششی و تغییر موقعیت مکان درب کار می کند.
درب اتوماتیک زیر سطحی بر اساس نیروی چرخشی وارد بر محور درب کار می کند.
کرکره اتوماتیک یا رولاپ بر اساس نیروی چرخشی وارد از بالا کار می کند.
درب اتوماتیک سکشنال بر اساس نیروی چرخشی و کششی وارد بر درب کار می کند.

قسمت های تشکیل دهنده درب های اتوماتیک

@ مرکز کنترل یا تابلوی فرمان
@ مولد که وظیفه تولید نیروی حرکتی می باشد مانند جک، بازوها و موتور درب اتوماتیک
@ میکروسوئیچ
@ فلاشرها
@ چشمی یا چراغ های مادون قرمز
@ ریموت درب اتوماتیک
@ پایه درب برقی
@ قفل برقی
@ قفل مکانیکی

زمینه کاربرد کلی دربهای اتوماتیک در سه دسته کلی

امنیتی : مانند مراکز نظامی
رفاهی : مانند هتل ها،فروشگاه ها،بانک ها
صنعتی : مانند کارخانه ها،سوله ها،آزمایشگاه ها

شرکت نوین گیت با فعالیتی ۱۰ ساله در زمینه ی های مختلف درب اتوماتیک بارها در چرخه ی اقتصادی تاثیر گذار بوده و محصولاتی همچون درب اتوماتیک شیشه ای با برندهای لابل ، dkm ، فک ایتالیا ، کامه هالوکس و … عرضه مستقیم و وارد کننده می باشد . همچنین در زمینه ی جک های بازویی و جکهای پارکینگی نیز می توان به برندهای جنیوس ایتالیا یا فک و پروتکو و بی اف تی اشاره کرد که محصولاتی چون راهبند مکانیکی و هیدرولیکی چکیده ی ثمر این محصولات است که در میان راهبندهای مهم می توان به فادینی و فک اشاره کرد.

درب سکشنال نیز برند الوتک آلمان بهترین جنس موجود در بازار ایران است که پنل ها ضخامت لازم برای چشمی و چراغ فلاشر را دارا می باشند و معمولا از موتور نایس ایتالیا برای این کار می توان بهره جست که قیمت مناسب را به همراه دارد.

در زمینه های شکوفایی و رشد و بالندگی صنعت درب اتوماتیک به پا خواسته ایم تا نیاز های کشور در راستای این محصولات را برطرف سازیم و دست سودجویان داخلی و خارجی را از این امر کوتاه سازیم