درب اتوماتیک و کاربرد امروزی آن

امروزه از انواع درب اتوماتیک و کاربرد امروزی آن در مکان های صنعتی نظیر کارخانه ها و کارگاه های تولیدی ، مکان های عمومی و پر تردد نظیر فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن ، مناطق اداری و تجاری نظیر پاساژها و مال ها ، مناطق مسکونی نظیر ساختمان ها و شهرک ها به طور چشمگیری از انواع درب های اتوماتیک شیشه ای ، راهبند های اتوماتیک ،  همسطح کننده ها ، درب های سریع السیر صنعتی ، کرکره های اتوماتیک امنیتی با تیغه های رول گیتر و پلی کربنات (تیغه شفاف)، درب های سکشنال و انواع جک پارکینگی بازویی و ریلی استفاده می شود.

بدون فریم

راهبند اتوماتیک

می توان از راهبند های اتوماتیک در پارکینگ های عمومی و خصوصی ، ورودی شهرک ها ، پاساژها ، کارخانه ها و هر مکانی که نیاز به کنترل رفت و آمد خودروها می باشد استفاده کرد. معمولا در مکان هایی که قصد استفاده از راهبند را دارند اتاق نگهبانی نیز وجود دارد یا به وسیله ی دوربین های مداربسته رفت و آمد خودروها رصد می شود.

سیستم کارکرد راهبندهای اتوماتیک به دوصورت الکترومکانیک و الکتروهیدرولیک می باشد که بسته به میزان تردد و بودجه ی درنظر گرفته شده از آنها بهره برد. طول بازوی راهبندها نیز از عوامل تعیین کننده می باشد ، می بایست قبل از خرید راهبند طول درنظر گرفته شده برای پوشش دهی اندازه گیری شود. معمولا راهبندها بر اساس طول بازوی ۴ یا ۶ متر ساخته می شوند.

راهبند ستونی راهکاری برای بالا بردن امنیت

در مکان هایی که علاوه بر کنترل رفت و آمد امنیت مکان تحت الحفظ نیز بالا می باشد نظیر ارگان های نظامی و سفارت خانه ها می بایست از راهبند ستونی استفاده شود . ضخامت بدنه بولارد (راهبند ستونی) ۲۰ میلی متر به ارتفاع ۱۰۰ سانتی متر از سطح زمین می باشد و بعلاوه ۴۰ سانتی متر آن داخل زمین است تا در صورت برخورد خودرو با بولارد بتواند براحتی وسیله نقلیه را کاملا درجا متوقف نماید.

راهبند میله ای

جک پارکینگی

استفاده از انواع جک های پارکینگی برای درب های ساختمان ها بسیار رواج یافته است. برای درب های لولایی از جک های بازویی تک و دولنگه استفاده می شود ، همچنین برای درب های کشویی از جک های ریلی استفاده می شود. همچنین استفاده از جک های زیرسطحی نیز در مواردی که استفاده از جک به زیبایی درب آسیب می زند و یا جایی برای قرارگیری بازوها وجود ندارد توصیه می شود.

برای انتخاب جک پارکینگی مناسب درب دانستن میزان تردد و وزن و ابعاد درب ضروری می باشد. هرچه درب پارکینگ روان و وزن آن کمتر باشد طول عمر جک بالاتر می رود.

قفل برقی نیز یکی از تجهیزات امنیتی است که امکان اضافه شدن به جک پارکینگی برای بالا بردن امنیت درب را دارا می باشد . قفل برقی از ورود افراد ناشناس با وارد کردن فشار از بیرون درب برای شکستن پایه جک و ورود به ساختمان جلوگیری کرده و امنیت درب را افزایش می دهد . از قفل برقی همچنین برای ورودی های نفرو نیز استفاده می شود که به آن قفل های کله گاوی گفته می شود . از معروف ترین قفل های برقی می توان به برند CISA ایتالیا و یوتاب ایران اشاره کرد .

درب اتوماتیک شیشه ای و انواع آن

استفاده از درب اتوماتیک و کاربرد امروزی آن شیشه ای آنچنان رواجی داشته است که کمتر مکانی را می توان یافت که از انواع درب اتوماتیک شیشه ای در آن استفاده نشده باشد. امروزه از این نوع درب اتوماتیک در فروشگاه ها ، هتل ها ، فرودگاه ها ، بیمارستان ها ، مراکز اداری و اماکن مسکونی استفاده می شود.

از انواع درب های اتوماتیک شیشه ای از لحاظ ظاهری می توان به اسلایدینگ ساده ، اسلایدینگ تلسکوپی ، منحنی ، گردان و تاشو اشاره کرد که حالت اول متداول ترین نوع آن می باشد

از مزایای درب های اتوماتیک شیشه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 • ایجاد جلوه و زیبایی خیره کننده در ظاهر و نمای ساختمان
 • جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش هزینه های سوخت در بلند مدت
 • کنترل دما و جلوگیری از ورود گرد و غبار در اماکن با تردد بالا
 • کاملا بی صدا، قابلیت انتخاب رنگ و طرح فریم و شیشه و مدل بازشو
 • تردد نامحدود
 • اصطکاک بسیار پایین و بدون نیاز به نگهداری خاص
 • امکان سازگاری با دکوراسیون‌های مختلف
 • قابلیت تنظیم سرعت باز و بسته شدن و دارای حالت های مختلف بازشو در فصول متفاوت
 • دارای باطری اضطراری برای کارکرد در زمان نبود برق

درب سکشنال چیست

درب سکشنال که به درب زیرسقفی نیز شهرت دارد درب روز اروپا و آمریکا می باشد که از چندین پنل به ارتفاع ۴۸‌ سانتی‌متر و ضخامت ۴٫۶ سانتی‌متر تشکیل اند . ساختار پنل ها از نوع فولاد گالوانیزه با قطر ۰٫۴ میلی متر می باشد که روی آن را ۱۶ میکرون عنصر روی پوشش داده است . این پنل ها در قسمت های داخلی در بالا و پایین با قطعات و بست های مخصوص به خوبی به یکدیگر متصل شده اند . مکانیزم خاص درب سکشنال باعث می شود که درب اتوماتیک و کاربرد امروزی آن به کمک فنرهای بالانس و ریل های خاص ، پنل های درب سکشنال در زیر سقف جمع شده و حجم و فضای بسیار محدودی از سقف پارکینگ (حدود ۲۰ سانتی متر) را به خود اختصاص می دهد . سرعت ، تردد بالا و بی صدا بودن از دیگر مزایای این درب اتوماتیک در نگاه اول است .

مزایای درب سکشنال زیرسقفی
 • نیاز به فضای بسیار محدود و بلا استفاده ( ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر از ارتفاع )
 • زیبایی چشم نواز و تنوع در طرح و رنگ پنل ها
 • قابلیت کاشت پنجره و درب نفر رو داخل پنل ها
 • عایق صدا و حرارت
 • ضد سرقت می باشد و هیچگونه درز یا شیاری از بیرون ندارد
 • تردد نامحدود
 • باطری پشتیبان موتور با قابلیت استفاده از درب سکشنال در مواقع نبود برق