Sdc

تفاوت موتور کرکره برقی AC و DC

کار اصلی موتورهای کرکره برقی ، تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی می باشد . در این میان تفاوت هایی بین انواع موتورها وجود دارد، که در اینجا قصد داریم با مهم ترین تفاوت ها از جمله نوع موتور کرکره برقی ، نوع سیم پیچ و AC و DC بودن آن ها صحبت کنیم .

موتور توبولار کرکره برقی به نحوی طراحی شده است که به راحتی داخل محور کرکره برقی قرار می گیرد . از موتورهای توبولار برای تردد متوسط و تا وزن ۱۴۰ کیلوگرم ( توبلار صنعتی تا ۳۵۰ کیلوگرم ) می توان استفاده کرد . به دلیل دسترسی بدجا به موتور جهت خلاص کردن در مواقع لزوم ، بهتر است از موتور با UPS استفاده کرد. قیمت موتور توبولار کرکره اتوماتیک نسبت به سایر موتورها کمی پایین تر است ولی میزان تردد مجاز آنها نیز کمتر از موتورهای ساید می باشد .

تفاوت اصلی دو موتور AC و DC در منبع تغذیه آن می باشد موتورهای AC دارای ورودی تغذیه متناوب و موتورهای DC با جریان غیر متناوب یا جریان مستقیم می باشند.

عمدتا اکثر موتورهای موجود ساخت چین می باشند که از معروف ترین برندهای موجود می توان به SDC ، بارزانته ، تیونی ، لیفت توربو ، اسمارت و … اشاره کرد . معمولا تمامی موتورها با گارانتی ۱ ساله عرضه می شوند . موتورهای تحت لیسانس ایتالیا یا آلمان چندین برابر قیمت این موتورها می باشد لذا در پروژه ها استفاده از این موتورهای گران قیمت توجیه اقتصادی ندارد .

تفاوت دیگر بین این موتورها نوع کنترل سرعت آنها می باشد . سرعت موتور DC با جریان سیم پیچ کنترل می شود، اما سرعت موتورهای AC با تغییر فرکانس ولتاژ ورودی انجام پذیر می باشد .

faac T mod

 

موتور کرکره اتوماتیک ساید جهت تعداد تردد و وزن بالا بکار گرفته می شود . موتورهای ساید در دو نوع DC با UPS و AC بدون UPS بفروش می رسند . نوع AC آن دارای زنجیر جهت بالا و پایین بردن کرکره برقی در هنگام قطع برق می باشد ولی نوع UPS دار آن علاوه بر زنجیر دستی دارای باطری پشتیبان جهت بالا و پایین بردن کرکره برقی در هنگام قطع برق می باشد. معمولا برای تیغه هایی نظیر پلی کربنات و رول گیتر که وزن تیغه ها بالا می باشد حتما باید از موتور ساید استفاده کرد. ولی برای موتور کرکره پنجره ها که وزن آن ها پایین می باشد و تردد آن ها پایین است موتور توبولار توصیه می شود .

اما از آنجایی که موتورهای DC برخلاف موتورهای AC ، خازن (باتری یا ذخیره کننده برق) ندارند در نتیجه در ترددهای بالا موتور داغ نمی شود. موتورهای DC به یک تبدیل جریان برق از جریان برق AC به DC دارند که به موتورهای DC تغذیه می شود .

موتورها معمولا به گونه ای طراحی شده اند که در دمای بین  ۱۰- تا ۷۰+ درجه سانتیگراد عملکرد مناسبی از خود نشان می دهند .

در موتورهای ساید دو نوع سیم پیچ وجود دارد، موتور با سیم پیچ مس تردد بالاتری را پاسخگو می باشد و قیمت بالاتری نسبت به موتورهای ساید با سیم پیچ آلومینیم دارد .

جهت حفاظت از موتور و پوشاندن قسمت خلاص کن می توان از کاور مخصوص موتورهای توبلار و ساید استفاده کرد . همچنین برای زیبایی بیشتر می توان از ورقه های کامپوزیت برای پوشاندن قسمت فوقانی کرکره برقی نظیر محور ، دورپیچ و موتور کرکره استفاده کرد . استفاده از ورق کامپوزیت جزو اجزای کرکره محسوب نمی شود و بسته به نظر کارفرما می توان از آن استفاده کرد .