انواع کرکره برقی

در قدیم برای اکثر مغازه ها از کرکره های سنتی استفاده می شد. این کرکره ها یک تکه و از جنس آهن یا گالوانیزه بودند. هنگام بالا و پایین بردن کرکره سر و صدای زیادی ایجاد می شد، به نحوی که همسایه ها با صدای بالا رفتن کرکره متوجه باز و بسته شدن درب می شدند.

اجزای تشکیل دهنده کرکره های سنتی :

_ ناودانی یا پروفیل به عنوان پایه

_ شفت لوله ای

_ کاسه فنر (حداقل دو عدد)

_ ریل

_ ورق کرکره

shutter

البته به شرطی که ورق کرکره سالم باشد می توان کرکره های سنتی را نیز برقی کرد در غیر اینصورت حتما باید کرکره عوض شود.

اگر قرار باشد که ورق کرکره مستقیما بر روی شفت لوله ای نصب و همچنین ریل ها در جایگاه خود نصب شوند، برای بالا بردن کرکره حداقل ۲ مرد تنومند لازم است تا بتوانند آن را بالا ببرند و اگر موفق به انجام این کار شدند به محض رها کردن، کرکره با سرعت بسیار زیادی دوباره پایین خواهد آمد. پس برای رفع این مشکل از فنرهای پیچیده شده استفاده می کردند که به این فنرها اصطلاحا کاسه فنر گفته می شود. وظیفه کاسه فنر این است که همیشه کمک می کند تا کرکره رو به بالا حرکت کند، تا بتوانیم با کمترین نیرویی کرکره را بالا ببریم. حال اگر قدرت کاسه فنرها نسبت به وزن کرکره کمتر باشد، بلافاصله پس از رها کردن، کرکره رو به پایین سقوط می کند. همچنین اگر نیروی فنرها نسبت به وزن کرکره بیشتر باشد، به محض باز کردن قفل های آویز، کرکره با تمام سرعت به سمت بالا حرکت خواهد کرد. پس در نتیجه همیشه باید بین وزن کرکره و قدرت فنرها تناسب وجود داشته باشد.

معمولا به ازای هر ۳۰-۲۵ کیلوگرم کرکره یک فنر اضافه می کنند که البته بستگی به جنس فنر و چگونگی جمع شدن آن دارد.

با گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی انسان به این فکر افتاد ک چگونه می توان کرکره ها را به شکلی ساده تر، روان تر و بی صداتر بالا و پایین برد.

امروزه تیغه ها از جنس آلومینیم یا گالوانیزه ساخته می شوند و در اندازه های ۴۰، ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰ وجود دارند. در ۸۰ درصد کرکره هایی که امروزه نصب می شوند فقط از تیغه ۸۰ میلی متر استفاده می شود چرا که تولیدکنندگان این سایز را بیشتر تولید می کنند و تقریبا در همه جا کاربرد دارد.

نکاتی در انتخاب تیغه های کرکره اتوماتیک

۱- ضخامت گوشت تیغه : اگر تیغه ها گوشت کافی نداشته باشند در هنگام اکسترود کردن (به یکدیگر متصل کردن) خوب جا نرفته و پس از مدتی کرکره، کش می آید و تنها با یک ضربه به وسط کرکره اتوماتیک، تیغه ها از هم جدا می شوند.

۲- داشتن پل وسط تیغه ها : وجود پل باعث می شود که اولا صدا داخل تیغه ها نیافتد و همچنین قدرت تیغه ها در برابر ضربات، بیشتر شود. تیغه ها در مدل های بدون پل، تک پل و دوپل موجودند.

۳- تیغه های تک جداره و دو جداره : مسلما اگر می خواهید کارتان کامل تر بوده و طول عمر بیشتری داشته باشد از تیغه ۲ جداره استفاده کنید.

۴ تیغه فوم دار : حتی اگر شما از تیغه های پل دار هم استفاده کنید، باز هم در هنگام باز و بسته شدن کرکره سر و صدای ضعیفی ایجاد خواهد شد، برای رفع آن صداها می توانید از تیغه های فوم دار استفاده کنید. معمولا برای پارکینگ های جنوبی کاربرد دارد.

۵- جنس تیغه ها : می تواند از آلومینیم یا گالوانیزه باشد. اگر می خواهید که کارتان ارزانتر تمام شود از تیغه های گالوانیزه استفاده کنید و اگر دنبال کار خوب و عالی هستید از تیغه های آلومینیم استفاده کنید.

۶- رنگ تیغه ها : یک نکته بسیار مهم در انتخاب تیغه ها به شمار می رود، رنگ تیغه ها باید از نوع کوره ای باشد که به آن رنگ پودری یا رنگ الکترواستاتیک نیز می گویند، این رنگ ها به راحتی از روی تیغه ها بلند نمی شود در حالی که تیغه های معمولی تنها با کشیدن یک کلید بر روی آن ها ، رنگشان بلند می شود. تیغه های خوب و با کیفیت در مارک های مختلفی وجود دارند که این شرکت ها تیغه ها را لیبل دار به بازار عرضه می کنند، البته باید دقت شود که لیبل های روی تیغه جعلی نباشد، زیرا هستند افرادی سودجو که تیغه های با کیفیت پایین را با لیبل های تیغه های با کیفیت عرضه می کنند ! پیشنهاد می کنیم از جای مطمئن خرید کنید.

۷- تیغه های قوس دار و تخت : برای کاهش رول پیچ کرکره معمولا از تیغه های قوس دار استفاده می شود.

۸- تیغه پانچ : بعضی از مغازه داران می خواهند، زمانی که کرکره را پایین می آورند نیز داخل مغازه دیده شود، این کار هم جنبه تبلیغاتی دارد و هم امنیتی (تبلیغاتی از این جهت که حتی زمانی که فروشگاه تعطیل است، اجناس آنها دیده می شود و امنیتی از این جهت که افراد سارق اگر وارد آنجا شوند از بیرون دیده خواهند شد.

۹- تیغه پلی کربنات (تیغه شفاف) : این نوع تیغه برای بانک ها و جواهر فروشی ها و هرجایی که نیاز به امنیت بالا دارد، استفاده می شود، این تیغه ها ضد حریق و انعطاف می باشند و از پلیس پیشگیری گواهی تایید امنیت دارند.

تیغه پلی کربنات

زمانی که می خواهید اندازه یک کرکره را بگیرید، فاصله پشت در پشت کار را، ضرب در سقف تا کف به علاوه ۳۰ سانتی متر کنید، مساوی می شود با مساحت کل کرکره. (۳۰ سانت اضافه متراژ دورپیچ محور می باشد)

برق اضطراری برای موتور کرکره های برقی توسط UPS انجام می شود. کار ups این است که تا زمانی که برق شهری وصل است موتور برق مورد نیاز را به راحتی دریافت می کند و به محض قطع شدن برق شهر، ups جایگزین برق شهر شده و ولتاژ موتور را تامین می کند.

ups ها از تعداد باطری هایی که به صورت سری به هم متصل شده اند، ساخته شده اند. بدیهی است در هنگام خرید ups توان مصرفی و آمپر مورد نیاز و همچنین ساعت مصرف بسیار حائز اهمیت است.

اگر برای موتور ups نصب نکردید، در هنگام قطع شدن برق باید بتوانیم کرکره را مانند قبل با دست بالا و پایین کنیم. برای این کار یک ضامن یا دستگیره وجود دارد. با کشیدن ضامن لنت ها از موتور جدا شده و موتور خلاص می شود، حال می توانیم کرکره را با دست بالا یا پایین بیاوریم.

ضامن خلاص کن را در مکانی امن قرار دهید و در صورت نصب آن، حتما جا قفلی نیز نصب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از منوی محصولات به صفحه کرکره اتوماتیک مراجعه کنید و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.