انواع راه بند

جهت کنترل تردد خودروها در ورودی مجتمع های مسکونی و پارکینگ ساختمان های اداری و همچنین در مکان هایی مانند محل اخذ عوارض و ورودی هایی که نیاز به متوقف کردن خودرو می باشد از دستگاه های راه بند استفاده می شود. این دستگاه ها دارای بازویی هستند که حرکت آن توسط یک اپراتور، نگهبان و یا به طور اتوماتیک کنترل می شود.

انواع راه بندها

راهبند ها از نظر نحوه حرکت بازو و مکانیسم ایجاد مانع دارای انواع زیر هستند:

راه بند بازویی

 

راهبند بنینکا

راه بند بازویی با بوم تاشونده

 

راه بند ستونی

 

راهبند ستونی FAAC J800

راه بند زنجیری

 

نحوه عملکرد راه بندها

راه بندها دارای سیستم الکترومکانیکی می باشند که مشتمل بر الکتروموتور و گیربکس متصل به بازو یا پیستون هستند. وجود گیربکس باعث ایجاد سرعت ثابت و آرام در ستون متحرک یا بازوی راه بند می شود. راه بند های ستونی به دلیل امکان تعداد دفعات زیاد باز و بسته شدن (تا ۲۰۰۰ بار در شبانه روز) برای محل های پرتردد مناسب تر می باشند. تابلو کنترل مرکزی بعضی از راه بند ها قابلیت هماهنگی با کلیه سیستم های کنترل تردد را دارا می باشد. می توان با افزودن حسگرهای مادون قرمز یا انواع دیگر حسگرها سیستم را کاملا ایمن و هوشمند ساخت تا احتمال برخورد بازوی راهبند با وسیله عبور کننده به صفر برسد. همچنین امکان بالا آوردن باز به صورت دستی در هنگام قطع برق نیز در راه بندها وجود دارد. دستگاه های راه بند معمولا از روش های زیر فرمان می گیرند:

۱- فرمان دستی از طریق شستی های استپ و استارت و از داخل اتاق نگهبانی

۲- فرمان دستی از راه دور توسط ریموت کنترل

۳- استفاده از سیستم کارت مغناطیسی یا رمزدار

۴- استفاده از سیستم رایانه ای

۵- استفاده از جعبه فرمان های سکه ای

۶- استفاده از حسگرهای مادون قرمز (چشمی)

تجهیزات مورد استفاده در راه بندها

تجهیزاتی که در سیستم راه بند بازویی مورد استفاده قرار می گیرد، به صورت زیر است:

بدنه اصلی دستگاه

این قسمت شامل محفظه ای از ورق فولادی است که تجهیزات مکانیک و برقی دستگاه در آن قرار دارد.

بازوی راه بند

برای سبک بودن و همچنین ایجاد خسارت کمتر در صورت برخورد احتمالی بازو با خودرو، جنس بازو را معمولا از پروفایل آلومینیمی انتخاب می کنند و نیز از لاستیک ضربه گیر در سراسر لبه پایین بازو استفاده می شود. ممکن است برای دید در شب و زیبایی از نشانگرهای نوری در لبه بالایی بازو نیز استفاده شود.

چراغ چشمک زن

این چراغ در موقع حرکت بازو و روشن و خاموش می شود. محل نصب آن معمولا روی بدنه اصلی دستگاه راه بند می باشد. چراغ راه بند را روی این قسمت نشان می دهد.

ریموت کنترل برای کنترل از راه دور

شستی های استپ و استارت برای کنترل از اتاق نگهبان

در مقایسه عملکرد انواع راه بندهای زنجیری مقاومت بیشتری از خود در برابر شرایط مختلف نشان می دهد لذا بدنه فلزی آنها نقش بسزایی در قطعات استفاده شده در آن دارد و نمی توان انسان های با بازوی مدور و عملکرد جریان برق متناوب آن دارد. همچنین انواع کیت برقی در میزان قیمت راهبند تاثیر دارد و هیچگاه نمی توان گفت چراغ فلشر را از مدار حذف کرد.