کرکره اتوماتیک چیست

نصب کرکره اتوماتیک در تهران همواره با پیچیدگی هایی از سمت نصاب کرکره برقی و همچنین ویژگی ها و خصوصیات انواع مختلف درب اتوماتیک همراه است، از پیچیدگی های آن می توان به کرکره اتوماتیک برقی چیست و یا تیغه فوم دار الوسل ترک اشاره کرد.

کرکره اتوماتیک

موتور کرکره اتوماتیک با ریموت کنترل از دور باز و بسته می شود و با توجه به میزان و وزن تیغه ها میزان نیوتون موتور انتخاب می شود و معمولا از موتورهای بارزانته و SDC در ساخت این کرکره ها به دلیل قیمت مناسب استفاده می شود، موتور آلمانی الرو نیز موجو است ولی قیمت آن گران در میاید و در نهایت به صرفه نیست.

کرکره اتوماتیک - نوین گیت

پنل های تولید شده به مدل های پانچ دار و ساده تقسیم بندی می شود و معمولا این کارخانه ها بیشتر در اراک اقدام به تهیه و تولید تیغه های زیر می باشد:

موتور ساید لیفت توربو یکی از ارزانترین موتور های ساید موجود در بازار کشورمان می باشد که در وزن های ۳۰۰kg , 600kg در دو نوع معمولی و UPS(برق در شرایط اضطراری) دار ارائه می گردد . مدت گارانتی این موتور کرکره برقی یکسال می باشد، ضمانت کلیه موتورها یکساله می باشد .موتور ساید اتومات یکی از برندهای با کیفیت موجود در بازار ایران می باشد که با گارانتی ۲ ساله و با قدرت لیفت ۳۵۰ الی ۵۲۰۰ نیوتن در بازار عرضه میشود.

رنگ پنل تیغه ها به صورت کوره ای و در همه ی رنگ ها موجود است و با توجه با نمای ساختمان می توان انتخاب کرد، قوطی کشی و زیر سازی باید قبل از نصب انجام شود تا ابعاد دقیق تیغه مشخص و تبغ آن برش خورده و در محل پروژه نصب گردد.

موتور ساید کرکره برقی بارزانته چین تحت لیسانس ایتالیا تولید می شود. این موتور کرکره برقی جزء موتورهای ساید با کیفیت به حساب می آید و با یکسال گارانتی و در انواع ۱۵۰kg, 300kg, 500kg, 600kg, 750kg, 800kg در دو مدل ساده و ups دار موجود است.
موتور ساید کرکره برقی SDC چین دارای استاندارد CE و مجوز صادرات به اتحادیه اروپا می باشد و با گارانتی یکساله ارائه می گردد . این موتور کرکره ها در نوع تکفاز تا قدرت لیفت و حمل آن ۸۰۰ کیلوگرم و در نوع سه فاز تا ۱۳۰۰ کیلوگرم قابل ارائه است و موتور تحت کیفیت شرکت مبدا محسوب شده.

از پانچ شدن تیغه های آلومینیومی تک جداره این نوع تیغه کرکره برقی ساخته می شود و تیغه های پانج معمولاً بصورت ترکیبی با تیغه های نرمال آلومینیوم جهت زیبایی و همچنین نفوذ نور به داخل محیط نصب از جمله پارکینگ ساختمانهای جنوبی و فروشگاه ها استفاده می شود .لازم بذکر است با توجه به اینکه این تیغه کرکره برقی ها از نوع تک جداره می باشند و از نظر مکانیکی مقاومت پایین تری نسبت به سایر کرکره برقی ها دارند استفاده از آن بصورت یک کرکره برقی کامل توصیه نمی گردد و حداکثر تا ۶ عدد تیغه پانچ توصیه میشود. بهتر است جهت جلوگیری از نفوذ صدا و گرد وغبار از درون سوراخ های کرکره برقی پانج شده این سوراخ ها با تلق شفاف ( پلی کربنات ۳ میل یا ۵ میل ) پوشانده شوند.

تیغه پانچ - نوین گیت

کرکره صنعتی عایق حرارتی برودتی محسوب شده و در دهنه های بالای ۶ متر ساخته شده و در سوله ها و مکان های با عرض زیاد از این نوع کرکره اتوماتیک ها چیست استفاده میشود ، سرعت این کرکره ها زیاد می باشد و در مقابل باد و طوفان مقاوم است .

کرکره پنجره ها نیز جزوه کرکره های امنیتی محسوب می شود و در زمینه های درب اتوماتیک بوده و با ریموت کنترل بالا و پایین می آید و جزوه تیغه های آتش نشانی که نسوز هستند می توان از کرکره رول گیتر که فولاد بافته شده است نیز بهره جست.

این نوع تیغه کرکره مشابه تیغه کرکره آلومینیوم اکسترود است حرکتی نرم و یکنواخت با این تفاوت که مابین دو تیغه ، یک قطعه واصل ( غضروف آلومینیوم با مقطع S ) قرار می گیرد و علاوه بر زیبایی باعث حرکت نرم کرکره برقی مکانیزم بازشو  و در نتیجه کاهش صدا می شود. لازم بذکر است برترین دارد و باز شدن آسان آن نوع تیغه کرکره غضروفی برای کرکره برقی های سایز کوچک و متوسط تیغه غضروفی سایز ۵۸ می باشد . تیغه های کرکره برقی غضروف دار به دلیل جمع شدن رولی شکل آن درجه یک معمولاً به ازای هر متر مربع ۵ الی ۱۱۳ کیلوگره وزن دارند و بدلیل وزن بالا توصیه می شود که این تیغه ها بهمراه موتور ساید استفاده شده و در شرکت مورد بهره برداری و نصب و راه تندازی شده است .
عموماً جهت کرکره برقی مغازه از تیغه کرکره آلومینیوم استفاده می شود ، نکته ای که در انتخاب تیغه آلومینیوم جهت کرکره برقی فروشگاه حائز اهمیت است این است که تیغه کرکره برقی از بیلت ۶۰۶۳ آلومینیوم ساخته شده باشد تا دارای دوام بیشتری باشد و هنگام چرخش سر و صدای کمتری را از کرکره برقی شاهد باشیم . مناسب ترین گزینه می باشند در تصویر بالا انواع کرکره برقی آلومینیوم قابل مشاهده است که رایج ترین نوع تیغه کرکره برقی آلومینیوم تیغه ۸۰ یک پل ( تیغه کرکره قرمز رنگ در تصویر بالا ) است ، ولی جهت کرکره برقی مغازه و فروشگاههایی با عرض و ارتفاع خیلی زیاد در بالای درب کمترین فضا را اشغال کرده بهتر است از تیغه کرکره برقی ۱۰۰ دوپل ( تیغه کرکره زرد رنگ در عکس فوق ) استفاده شود و برای مکان هایی که فضای کوچک دارند.

درب های رول آپ جهت هماهنگی کرکره برقی ساختمان با نمای کلی فروشگاه می توان از کرکره با رنگ های غیر سفید و الکترواستاتیک و یا کرکره برقی از جنس های مختلفی ساخته می شوند بصورت ترکیبی از کرکره برقی آلومینیوم و تیغه کرکره اتوماتیک پانچ و یا ترکیب تیغه کرکره آلومینیوم و تیغه کرکره پلی کربن شفاف استفاده نمود. همچنین جهت مغازه هایی که امنیت در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز است در هنگام شب داخل مغازه دیده شود ( مانند بانک ها ، صرافی ها ، طلا فروشی ها ، فرش فروشی ها و … ) می توان از کرکره برقی با تیغه کرکره پلی کربن شفاف استفاده نمود .

بررسی موتور کرکره برقی مغازه و فروشگاه :

و برای هر نوع آب و هوایی می توان جنس مناسب را انتخاب نمود  با توجه به این مورد که موتور کرکره توبلار جهت استفاده در کرکره برقی مغازه طراحی و ساخته شده است این نوع موتور کرکره در این کاربرد بسیار رایج است ولی محدودیتی که در استفاده از این موتور داریم این است که جهت کرکره برقی های بزرگ با وزن بالا این نوع موتور جوابگو نیست و همچنین این موتور عموماً فاقد برق اضطراری UPS می باشد، جهت مغازه هایی با دهنه بزرگ و کرکره برقی سنگین وزن استفاده از موتور کرکره برقی ساید و یا موتور کرکره برقی توبلار صنعتی بسیار مناسب تر است .

درب ریلی نیز می توان بسته به پروژه جایگزین این کرکره ها شده و در دراز مدت نصب و راه اندازی شود.