درب های اتوماتیک، راهبند و جک پارکینگ

در دنیای پیشرفته امروز، تقاضا ها و درخواست های انسان در زمینه رفاهی به روزتر شده و دنیا برای برآوردن این احتیاجات رو به فزونی آدمی، در حال پیشرفت می باشد. امکانات رفاهی هر روز، بروزتر و نسبت به گذشته بیشتر می شود. در این مطلب سعی کردیم سه مورد از امکانات نوینی که بیشترین کاربرد را در زندگی روزمره دارند از جمله درب های اتوماتیک، راهبند و جک پارکینگ معرفی کنیم.

پیشینه درب های اتوماتیک

درب اتوماتیک در دهه ی شصت در آمریکا اختراع شد. هدف از اختراع این درب ها کاهش انتقال بیماری، کم شدن سر و صدا، کنترل ورود و خروج ها و … است.

در گذشته این درها به صورت هیدرولیکی بوده، به این شکل که درب صفحه ای مانندی در قسمت جلوی درب ورودی اماکن وجود داشت که اشخاص بر روی این صفحه ایستاده و با فشاری که وزن افراد روی این صفحه وارد می‌کردند سبب ایجاد عمل هیدرولیک در سیستم و در نهایت باز شدن در می شد، ولی خیلی زود درهای اتوماتیک کشویی جای خودش را به درب اتوماتیک هیدرولیک داد.

نحوه عملکرد درب های اتوماتیک

درهای اتوماتیک زمانی که از آنها عبور می‌کنیم بدون نیاز به کنترل باز و بسته می شود عملکرد این درها به صورت خودکار بوده و کارکرد آن ها به شکل زیر است :

در هنگام داخل شدن افراد یا خارج شدن آنها سنسور به اپراتور دستور داده و درب اتوماتیک این فرمان را می‌گیرد و به کنترل باکس انتقال می‌دهند و کنترل باکس دستور دریافت شده را به موتور الکترونیکی برای به کار افتادن صادر می کند این عملکرد تا زمانی که به طور کامل درب باز شود ادامه دارد و هنگامی که در کاملا باز شد و اشخاص از آن ها عبور کردند دوباره فرمان گردش به حرکت عکس قبل انجام شده و تمام مراحل برعکس قبلی طی شده و در بسته می شود. درب های اتوماتیک، راهبند و جک پارکینگ

انواع درب اتوماتیک و کاربرد آن

۱- درب اتوماتیک کشویی:  چنان چه در مجاور در اتوماتیکی که می‌خواهید آن را نصب کنید شیشه یا دیوار قرار دارد از در های کشویی استفاده کنید.

۲- در های اتوماتیک خروج اضطراری : این درها بیشتر در تئاتر ها، استادیوم، ورزشگاه ها و هتل ها که افراد زیادی در موقعیت و شرایط اضطراری باید از آن جا خارج شوند به کار گرفته می شود.

۳- درب های مثلثی:  این گونه درها در گوشه های اماکن و فضاها و مکان های زاویه دار به کار گرفته می شود که با در نظر گرفتن زاویه محل قرار گیری، درب را در اندازه های مختلف می سازند.

۴- در های تاشو: در راهرو ها یا فضاهایی مانند راهرو که درهای کشویی نمی توانند به راحتی باز و بسته شوند این گزینه، گزینه ی مناسبی می باشد.

۵- درهای اتوماتیک تلسکوپی : درهای اتوماتیک تلسکوپی برای افرادی مناسب است که نیاز به درهایی دارند که بیشترین عرض ورودی را داشته، این درها در مکان هایی که دیوار وجود ندارد یا عرض دیواره جانبی کوچکتر از عرض ورودی باشد کاربرد دارد.

۶- درب اتوماتیک دایره ای : این در ها برای مکان هایی مناسب است که نمای آن ها منحنی هستند.

علاوه بر نمونه های بالا درهای اتوماتیکی در انواع دیگری نیز مانند:  درهای غیرلمسی، درهای تلسکوپی، درهای تاشو و درهای لولایی و … تولید می شود.

رول گیتر

 جک پارکینگ

امروزه کسی برای باز کردن در پارکینگ از ماشین پیاده نمی شود، بنابراین جک درب پارکینگ جز نیازهای ضروری ساختمان شده است. جک پارکینگ یک سیستم هیدرولیکی یا مکانیک که بر روی درهای لولایی وصل شده است و سبب می شود درب ساختمان ها با کمک ریموت و بدون دست باز و بسته شود. درب های اتوماتیک، راهبند و جک پارکینگ

جک های پارکینگ دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی می باشد:

۱- جک مکانیکی:  این جک ها برای درهایی تا وزن ۳۵۰ کیلو و دربهای که رفت و آمد در آنها کمتر و محدودتر است به کار گرفته می شود.

۲- جک های هیدرو لیکی:  این جک ها برای درهایی با وزن ۳۴۰ کیلو یا بیشتر استفاده می شود و همچنین درهایی که تردد در آن ها زیاد است.

 

جک های نامرئی و مزایای آن

نوع دیگری از جک ها، جک زیر سطحی یا نامرئی می باشد، این جک ها برای درهای لولایی بسیار نازک است یا چنان چه میخواهید زیبایی پارکینگ تان حفظ شود می توانید از این نوع جک استفاده نمایید.

 

راهبند چیست؟

یکی دیگر از امکاناتی که می توان در ورودی اماکن از آن استفاده کرد راهبند پارکینگ می باشد. این راهبند ها برای مکان هایی که رفت و آمد در آنها زیاد بوده مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم ترین کاربردهای راهبند چیست؟

۱- برای کنترل خودروها و وسایل نقلیه به داخل محوطه و مکان ها

۲- برای مکان‌هایی که رفت و آمد و تردد در آنها زیاد است و تردد خودروها نیاز به کنترل دارد.

ویژگی های راهبند ها

اکثر راهبندها در ویژگی های زیر مشترک هستند.

۱- میزان برق مصرفی این راهبند ها ۲۲۰ ولت می باشد.

۲- معمولا طول راهبند های پارکینگ بین چهار تا شش متر است.

۳- میزان درجه باز شدن راهبند ها ۹۰ درجه است.

۴- مدت زمان باز و بسته شدن راهبند به ازای هر متر بوم راهبند ۱ ثانیه می باشد.

۵- دمای کاری راهبند ها بین منفی ۲۰ درجه تا ۵۰ درجه است.

۶- توانایی اتصال به کامپیوتر و تجهیزات کنترل تردد را دارا می باشند.

راهبند معمولا در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

۱- پارکینگ های عمومی و خصوصی

۲- مکان های نظامی و ایست های بازرسی

۳- مکان های امنیتی همچون سفارت خانه ها

۴- مکان های حساس مانند موزه ها

۵- مکان های پر رفت و آمد مانند ورزشگاه ها

۶- عوارضی ها

انواع راهبند

۱- راهبند پارکینگ میله ای :

این راه بندها متداول ترین نوع راهبند می باشند که دارای یک پایه و یک بوم متحرک می باشند. مسیر حرکت بوم ۹۰ درجه می باشد و به دلیل قیمت مناسب پرکاربردترین نوع راهبند محسوب می شود.

۲- راهبند پارکینگ ستونی :

این راهبند ها دارای ستون هایی هستند که در زمین قرار گرفته و هنگام نیاز پایین رفته و مسیر حرکت را باز میکند. برای استفاده در سطح شهر مناسب نمی باشد.  از این راهبند ها در مکان هایی که نیاز به سیستم امنیتی قوی دارند استفاده می گردد مانند سفارتخانه ها و بانک ها. قیمت راهبند ستونی نیز نسبت به سایر مدل ها بالاتر می باشد.

۳- راهبند زنجیری :

از راهبندهای زنجیری در مکان هایی بهره برده می شود که طول دهنه ی پوشش دهی زیاد می باشد. در این مدل دو ستون ثابت به وسیله ی رول بولت ها در اطراف نصب می شوند و به وسیله ی زنجیری متحرک می توان تا حداکثر دهنه هایی به طول ۱۶ متر را نیز پوشش داد.

۴- راهبند دفنی :

این نوع از راه بند ها شامل صفحات فولادی با قطر بالا و در مواردی همراه با نیزه هایی در ابتدا می باشد که در صورت پیشروری خودرو مانع از حرکت آن شود. راه بند دفنی در مواقع نیاز از زمین به سمت بالا حرکت می کنند و مسیر پیش بینی شده را مسدود می نمایند.